Byly jednou tři holky, které měly plné hlavy nápadů, ale taky pochybnosti samy o sobě a trochu strach postavit se samy za sebe, na vlastní nohy. Všechny tři byly trochu motýlkovsky rozlítnuté do všech stran najednou. Zkoušely různé věci. Bavilo je všechno. Poznávat různé lidi a jejich příběhy, cestovat, objevovovat jiné kultury, učit se intenzivními zážitky všeho druhu, psát, malovat, tančit, zpívat, číst nejen filosofické knihy, běhat po rozkvetlých loukách, skákat nahé do ledových jezírek a podobně hezky bláznivými lidmi se obklopovat. To se ještě neznaly, ale vlastně každá trochu někde jinde zažívala dost podobné věci jako ostatní dvě. Vášeň jedné z nich je svedla dohromady. Ona totiž naprosto šíleně touží propojovat všechny a všechno, i to, o čem si myslíte, že vůbec propojit nejde. Avšak vlastně jen zdánlivě, ono propojit jde totiž vše, když se chce. Vždyť život a svět má tolik barev a chutí a vůní. Byla by velká škoda neobjevit to všechno. A na objevování je nejlepší mít parťáky. A tak se nejdříve k téhle Páje přidala Kamča, která stejně tak miluje jazyky, kultury a malé i velké lidi. Daly svému počínání název Elmavia - cesta jilmu. Začaly spolu pořádat jazykověobjevné pobyty pro děti a později i jazykově-objevné kurzy pro dospělé. Vymýšlely spolu vlastní obsahy a scénáře jednotlivých kurzů. Proč? Protože my všichni milujeme příběhy a jejich prostřednictvím se nám lépe učí a hlavně v radosti, hravosti a lehkosti. Stres a omezující strachy pryč! A pak přišly vlastní děti a s nimi mnoho změn a také nové inspirace. Intenzivní kurzy pomalu přestávaly být intenzivní. Cesta se sama plynule rozšířila o další směr… knihy. Psaní z tepla domova, kaváren, luk a lesů pomohlo odplavit mateřské tvůrčí přetlaky. Děti a zejména ty vlastní jsou studnicí inspirace, stačí je jen pozorovat a vnímat. A nápady pak jen chytat do kouzelného klobouku. A tak vznikla naše prvorozená kniha… POHRÁTKY. Pája ji napsala, Kamča vyšperkovala. Ale co obrázky? A tak se konečně přidala… Mája, která dala společnému tvoření obrazy. Pohrátky jsme se po různých peripetiích rozhodly vydat jako samonakladatelé. A proč také ne? Název budoucího nakladatelství - Elmavia - už jsme přece dávno měly. A tak jsme se konečně postavily na vlastní nohy. Musely jsme za každý jednotlivý krok převzít zodpovědnost. Řešily jsme vše od dolaďování textů, přes ilustrace, grafiku, až po výběr papíru, fontu, tiskárny. Radost z objevování je naším hlavním mottem. A na knižním poli je vskutku mnoho příležitostí objevovat neznámé. A navíc je to všechno zábavné, obohacující a často i dost dobrodružné. Lidé, kteří si rozumějí a kteří chtějí svým působením měnit svět k lepšímu, se mají sdružovat a tvořit společně. Spoluprací se toto působení stupňuje a nese ještě více radosti všem.


Pavla Soletka Krátká

pavla soletka kratkaspoluzakladatelka projektu Elmavia,
většinou autorka textů a papiňák plný nápadů těsně před vybuchnutím

Mou vášní jsou jazyky, cestování, objevování a poznávání krajin vnitřních i vnějších. Ráda naslouchám lidským příběhům. Miluju slova a hru s nimi. Kromě francouzštiny mluvím ještě anglicky a portugalsky. Dorozumím se španělsky, italsky, německy. Je skvělé popovídat si s lidmi v různých zemích jejich rodným jazykem a pocítit tak jací jsou a jak žijí. S cizími jazyky souvisí i můj profesní život, dlouhodobě se zabývám metodou sugestopedie. Vedu intenzivní kurzy FJ a AJ touto metodou. Mou velkou inspirací je anthroposofie, waldorfská pedagogika a vše, co mě obklopuje a mám uvnitř sebe. S manželem Ondrou máme zatím dvě děti, Šimona a Valentinu. Pro ně (a často i s nimi) a naše malé i velké kamarády vymýšlím příběhy. S cílem potěšit a předat touto formou ostatním ty lidské hodnoty, které považuji za důležité. Moje motto: „Žiju, miluju každou minutu, každou vteřinu. Není tu prostor pro splíny, pochybnosti a strachy. Jen veliká láska k životu.“


Marie Mája Snášelová Štorková

marie snaselova storkovaspoluzakladatelka projektu Elmavia,
většinou autorka ilustrací a proudy hýčkaná všestranná umělkyně

Jsem milovnicí kávy a čokolády. Ráda poznávám nové lidi. Ráda mluvím, maluju, vyšívám, šiju, prostě tvořím. Miluju dětský smích, moře, slunce, úsměvy, otevřenost, mlhoviny, měsíc, kameny, kapradí a kouzelné lesní mýtiny. Díky mým dcerkám Mariance a Viktorce se mi otevřely další brány tvořivosti a nové možnosti. Kromě mých dětí jsou pro mě velkou inspirací vtahující a barevné příběhy. Miluji výzvy a ráda se vydávám na neprošlapané stezky. Díky tomu mohu sama v sobě objevovat další schopnosti, které ve mně dřímají. Svému moudrému muži Pavlovi vděčím za to, že mohu svobodně kráčet na své tvořivé poutě, jimž on dodává svůj vesmírný nadhled.


Kamila Kamča Schreiberová

kamila schreiberovaspoluzakladatelka projektu Elmavia,
vášnivě tvořivá angličtinářka a také brusič a šperkovač nápadů

Miluju přírodu, volnost a teplý vítr. Ráda cestuju, poznávám jiné kultury a reality a nechávám se fascinovat barevností a pestrostí světa. Při hledání smyslu svého působení tady na světě jsem dospěla k poznání, že nejvíce užitečná budu při šíření dobra a lásky ve svém bezprostředním okolí. Tento pocit ve mně nadobro zakořenil při narození našich dcer Jasmínky a Ronji. Toužím chránit a zároveň sdílet dětskou radost z objevování a poznávání světa. Děti mě učí znovu být a žít s každým nádechem a výdechem. Chci tuto radost šířit i do světa dospělých. Věřím, že toto je cesta do ještě lepší budoucnosti.

 

Externí spolutvořitelé

kristyna kaletovaKristýna Kaletová

Spoluzakladatelka KanclíkObchůdku Elmavia a interiérová kouzelnice, rychlá, efektivní, přemýšlivá, komunikativní… žena netušených možností.

 Andrea Turynová

Redakce a korektury textů, jejímu ostřížímu zraku a hluboké citlivosti pro slova neunikne naprosto nic.

Veronika Hladišová

Grafika a animace, jedinečná žena oplývající fantazií s jedinečným viděním světa.

Kateřina Kynclová

Grafika, bytost pevně ukotvená na zemi, avšak se schopností mít zároveň hlavu plnou vizí a obrazů v oblacích.

Jiří Kylar

Mistr tisku a knižního zpracování, všestranně nadaný muž, kterému učarovala vůně tiskařských strojů.

Jan Jiráň

Režisér mluveného slova s citlivým přístupem k naší tvorbě, dokáže vykouzlit z každého poslouchaného příběhu zvukobarevný film pro uši a přenést divadelní zážitek až k vám.

Ferdinand Leffler

Inspirátor a spolutvůrce knihy KukadýlkO, zahradní mág a velmi otevřený člověk s barevným a pestrým viděním světa.