Naši milí přátelé, kamarádi, čtenáři a podporovatelé,

jaro letošního roku přináší další změny a očistné pohledy do nitra i vně. Tedy alespoň u nás v Elmavia. Ale podle hovorů s dalšími lidmi v našem okolí se tyto "očisty" a "prohlédnutí" dějí téměř u každého z nás. 

Na mysl a srdce přicházejí různé otázky:
Jak se vlastně věci doopravdy mají? V čem je mi skutečně dobře? Co skutečně pro sebe potřebuji, aby mi bylo lépe? Co mi dodává sílu a chuť k životu? Co mi naopak tuto sílu a vitalitu odebírá? 
Je nutné být k sobě upřímný a tuto upřímnost darovat i svému okolí. Tento životní postoj může v mnoha situacích ulehčit, ulevit a ušetřit sobě i ostatním spoustu času na smysluplnější věci.

My jsme si s Maruškou tyto otázky položily, nebo lépe řečeno jsme byly okolnostmi přímo dotlačeny si je položit. 
Jak má nyní vypadat naše spolupráce v rámci Elmavia? Jak by to bylo pro každou z nás nejpříjemnější? Jak by nám to dávalo společně smysl? Co nejmenšího můžeme nyní pro sebe udělat?


A došly jsme k možná trochu překvapivé (pro ty, kdo nás znají velmi zblízka ne až zas tolik překvapivé) odpovědi. 

Naše společná tvorba v rámci autorského nakladatelství ELMAVIA je u konce. 
Naše cesty dále pokračují každá samostatně. 
A kdo ví, třeba se zase někdy někde protnou. 

Dovolíme si trochu shrnout náš příběh v rámci ELMAVIA - nakladatelství:

Elmavia nám přinesla spoustu zkušeností, radosti ze společného tvoření, legrace, objevování, poznání mnoha lidí a také sama sebe.
Když se nám podařilo vydat naši první společnou knihu Pohrátky, aneb Cesta pavoučka Vincka, ani jsme netušily, kam naše další kroky povedou a že knížek vznikne více. Díky Pohrátkám jsme se propojily ve společném víru tvoření s Veronikou Hladišovou, Andreou Turynovou, Kamilou Schreiberovou, Gabrielou Wolfovou, Jiřím Kylarem a našimi dětmi. Knihu nám křtila Ruth Hálová, jedna z dětí zachráněných Sirem Nicholasem Wintonem (zdravíme Ruth nyní už někam na její umělecký obláček). Prožily jsme zajímavou zkušenost, umět jít jak se říká s kůží na trh a dotáhnout zrod myšlenky kompletně do samého konce. Povedlo se. 

Na to navázala tvorba netradičního pohrátkového pexesa a audioverze knihy Pohrátky. Za to patří velký dík Tomášovi Pospíšilovi, který naše tvůrčí aktivity od počátku velmi podporoval a seznámil nás s herci z Ypsilonky, zejména s Lenkou Šebek Loubalovou. Lenka nás doporučila Janu Jiráňovi. Padli jsme si do oka, Jendovi se náš projekt a tvůrčí zápal líbily. Máme podobně směrovanou životní filosofii a hodnoty co se týče úcty k tradicím, řemeslu, pohled na člověka. A tak se odehrála nesmírně příjemná zkušenost adaptace knihy do podoby audioknihy. Mohly jsme si vybrat z velmi široké nabídky herců. Pan Jiráň je mezi herci záruka kvality a právě příjemného, zároveň profesionálního, lidského přístupu. A tak jsme mohly prožít společné chvíle v nahrávacím studiu s Jiřím Lábusem, Bárou Hrzánovou, Arnoštem Goldflamem, Mirkem Táborským, Klárou Sedláčkovou Oltovou, Andreou Elsnerovou, muzikantem Dominikem Renčem a skvělým zvukařem a střihmistrem Martinem Duškem. A sednout si se samotným Janem Jiráněm k režisérskému stolku a mnoho se přiučit. Celý projekt měl obrovský úspěch a co bylo to NEJ, kniha i audiokniha se velmi líbíla (a doposud stále líbí) mnoha dětem, malým i těm větším a dokonce stále i těm našim vlastním (to je největší pocta). Paráda. 

Díky kampaním na platformě hithit.cz (a tím také díky vám všem) se nám na realizaci těchto projektů podařilo získat finanční prostředky. Velký dík také patří našim podporovatelům CPDM Český Krumlov včele s Vlastimilem Kopečkem, Filipovi a Lence Winkelhoferovým, Zdeňkovi Rýznerovi, Michalovi Mládkovi, několika dalším uvedeným ve všech našich knihách (nechceme nyní na nikoho zapomenout), našim rodinám a zejména našim trpělivým a statečným manželům. 

Knižní sourozenci na sebe nenechaly dlouho čekat, a tak vznikla poetická kniha KukadýlkO ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem a jeho atelierem Flera. Kniha, ve které ožívají všechny živly Vincek, Vlk a Lucinka ve spolupráci s psychoterapeutkou Marií Madeirou. Knihodiář pro děti Kouzelný rok ve spolupráci s psychoterapeutkou Laďkou Paterko. No a naše doslova vyňunané PUTOVÁNÍ, které je takovým oživlým adventně-vánočně-tříkrálovým průvodcem. 

Kromě knih jsme zrealizovaly "neskutečné" množství tvořivých autorských seminářů a besed pro školky, školy, knihovny, střední školy, dětské domovy a jiné různorodé skupiny. Což nás vždy naplňovalo smyslem pro tuto společnou práci. Zúčastnily jsme se mnohých festivalů a kulturních akcí, na které jsme byly vždy opakovaně zvány nejčastěji s prosbou, ať to tam přijedeme "rozsvítit" :) 

Jsme vděčné a radostné z každého jednoho rozzářeného srdce a očí dítěte i dospěláka. 

Za naši autorskou činnost jsme byly oceněny v roce 2018 i titulem Živnostníka roku ve Středočeském kraji a bronzem v ČR.  To všechno se odehrálo za cca 7-9 let (podle toho, od kdy do kdy bychom to přesně počítaly). Při tom jsme zvládaly i spoustu dalších aktivit, které nás pro tvorbu inspirovaly. Velký dík v tomhle patří samozřejmě nám samotným (že jsme vždy s odvahou do věcí šly, chtěly jsme nacházet řešení, bavilo nás to) a našim mužům a dětem. 

Součástí příběhu ELMAVIA bylo i vytvoření fyzického poetického prostoru v Dobřichovicích na našem místním "bulváru" s názvem KanclíkObchůdek. Bývalý trochu omšelý prostor autoškoly se nám podařilo (Pavla Soletka, Maruška a Kristýna Kaletová) proměnit v místo prosvětlené a milé. Místo, kde jsme sdružily všechny společné přátele a propojily všechno možné i tak trochu nemožné. Toto místo ožilo a přineslo mnoho dobrého nejen Poberounské komunitě, semináře, workshopy, spojení tvořivých lidí. Díky KanclíkObchůdku jsme se také propojily se zpěvačkou a herečkou Barborou Valentovou Vlasákovou a další všestrannou ženou Mirkou Slámovou. V tomto složení jsme uspořádaly velmi vydařenou akci Stromům, kterou (třeba někdy na starý kolena) zase zopakujeme.    

ELMAVIA nakladatelství předcházely ELMAVIA prožitkové jazykové kurzy a tábory pro děti i dospělé, které realizovala Pavla Soletka a Kamila Schreiberová Nevařilová. Chvilku se aktivity nakladatelství a kurzů a KanclíkObchůdku prolínaly. Kurzy a tábory byly také naprosto skvělé a smysluplné. Všechny zúčastnění byli spokojeni.   
To aby byla kompletní historie zhruba od roku 2010 s vděčností též uctěná. 9910CAC2 D4E5 46BF 948F 18A6A2CBB38E