MASOPUSTNÍ PŘÍBĚH Z CHROCHTÁKOVA NAD SELÁTKEM

Zima už pomalu balila kufry plné sněhu a mrazu. Z pod bílého pláště, který stále

zahaloval téměř celou krajinu, již začaly vykukovat prstíky zelené trávy a hlavičky těch nejodvážnějších květin. Lidé, zvířata i rostliny se už moc těšili na jarní slunce a trochu tepla. Byl čas masopustu. Období plné radosti, zpěvu, tance, veselení, popíjení a pojídání.V Chrochtákově nad Selátkem, malé vesničce zanořené pod horami, se všichni již několik dní připravovali na masopustní hody. Z údolí se linula krásná vůně smažených koblížků, uzeného masa a zelí, křupavoučkých preclíčků a rohlíčků. Až se všem sbíhaly sliny. Hmmm.

Chrochtákovští kluci a holky si to štrádovali vesnicí. U každého domu se zastavili a křičeli:

Všechny vás zvem, hej, hej, hej, na maškarní rej!
Nemeškejte, masky vyrábějte a k nám se zítra přidejte!

Když děti obešly celý Chrochtákov, řekly si, že si ještě trochu zadovádějí u potoka. Jejich nejoblíbenější kratochvílí totiž bylo přeskakovat potok Selátko ze břehu na břeh. Vymýšlely i různé vylomeniny. Velcí kluci si třeba přehazovali nejmenší z dětí, malou Karličku, jako fotbalovou merunu. Karlička pištěla a o to víc se klukům líbilo ji takhle škádlit. Ostatní děti se smály a když už toho bylo moc, tak Karličku starší holky vysvobodily. Pak se děti vrátily společně na náves a ještě pomohly maminkám nazdobit celou ves. Vždyť už zítra ráno půjde vesnicí maškarní průvod a masopustní rej začne se vší parádou.


Na zítřejší slavnost bylo všechno připraveno. Smrákalo se. Děti se zavrtaly do svých pelíšků a ne a ne usnout. To asi z toho, jak se těšily na zítřek.

Najednou se na návsi ozval hlahol. Co se to děje? Všichni zvědavě vystrkovali hlavy z oken a dveří. U staré lípy tančila skupina dívek. „Eliška se bude zítra vdávat, Eliška bude nevěstou. Svatební šaty obleče a od rodičů uteče. Eliško, krásná panenko, věneček ti přichystáme zakrátko,” jásala děvčata. Chrochtákovští valili kukadla. Takové překvapení. Tak kromě masopustního reje ještě svatba!

A koho si to ta naše Eliška bere?”, ozvalo se od Vavřenů z chalupy. Koho by si měla brát? Co myslíte, paní Vavřenová? No, přece kominíka. Kominíka Floriána. Huráááááá!” pokřikovali mladí chasníci a za bujarého veselí nesli svého kamaráda, budoucího ženicha, na ramenou na náves. Všichni prozpěvovali:

Kalamajka mik, mik, mik,

oženil se kominík.

Vzal si ženu Elišku,

v roztrhaném kožíšku.

Kalamajka pěkná věc,

když je zima šup na pec.

Když je teplo šup dolů,

kalamajku tancuju.

To bylo radosti. Celou noc se slavilo! Hospodyňky sázely do pece ještě další a další koláče, s mákem, tvarohem i povidly.

Ráno se všichni sešli na návsi už převlečení v legračních maskách. Byl tu tancující medvěd s medvědářem. Medvěd roztočil v tanci každou ženu na návsi a medvědář se ho marně snažil v jeho rejdění krotit. Pak tu byla kobyla klibna, koník, brůna s koňským tělem a rohatou hlavou berana a kozel neposeda. Všichni řehtali, mečeli, bečeli a hýkali. Nechyběli ani legrační dědkové a báby, kteří se pořád handrkovali a tropili si z Elišky a Floriána žertíky.  „Podívejte, takhle to bude jednou vypadat u vás doma, mlaďoši...” Výskali a za zpěvu předváděli, co mladé novomanžele za pár let čeká a podle nich nemine.

Stará bába jede Stará bába jede S marcipánem

Starej dědek za ní Starej dědek za ní S tulipánem

Ona odchází On jí nadchází

Ona do komína On jí napomíná Ať neblázní


Stará bába jede Stará bába jede S kolomazí

Starej dědek za ní Starej dědek za ní Buchty hází

Ona odchází On jí nadchází

Ona do komína On jí napomíná Ať neblázní

V průvodu nechyběl ani strakatý šašek Laufr a pohřebenář oblečený do slámy. Ti společně

průvod vedli a zpívali z plných plic:

Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu.

Proč bychom se hádali, když jsme se tu shledali, poznovu?

V dobrém jsme se sešli, rádi jsme se našli, pospolu.

Dříve než se rozejdem, ještě sobě připijem, poznovu.


I všichni muzikanti se chopili svých nástrojů a hudba zněla do celého kraje. Hostina a tanec trvaly až do půlnoci. A ještě teď všem ty veselé písně zní v uších i duších.
Také je slyšíte?

 

104873 big

Fotografie: http://fotopavlik.com/fotky/masopust-vesely-kopec-2019/